Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje Wielkopostne 14-16.02.2018 r.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla szkół średnich w naszej parafii rozpoczęły się w Środę Popielcową i trwały od 14.02 do 16.02.2018r. Hasła, które towarzyszyły nam podczas tych trzech dni: „Radykalni bezkompromisowi i stanowczy” oraz „Gotowy na radykalną zmianę?”. Każdego dnia gromadziliśmy się w kościele o godz. 9.00.

W środę spotkaliśmy się z Marcinem Jakimowiczem, redaktorem „Gościa Niedzielnego” , który u progu swojej pracy w tym tygodniku napisał książkę „Radykalni.” Jest ona rezultatem wywiadów z muzykami rockowymi „Dzikim”, „Budzym”,”Stopą” czy Malejonkiem. Dlaczego „Radykalni”? Sami muzycy mówili; „Zawsze w życiu starałem się być radykalny, była to dla mnie podstawowa cecha. Teraz widzę, że nie ma większego radykalizmu od tego, który pokazał Jezus”(Mateo); „Dla mnie radykalizm to jest kazanie na górze z Ewangelii św. Mateusza. To jest radykalizm, przy którym anarchizm jest konserwatyzmem” (Budzy);”, „Moje nawrócenie trwa, dokonuje się cały czas. Nawracać się muszę każdego dnia. To jest radykalizm. Natomiast tu, by być człowiekiem wiary, musisz walczyć z sobą przez cały dzień. Uważam, że największym radykalizmem jest walka ze sobą samym” (Dziki). Pan Marcin mówił ciekawie, dlatego nie nudziliśmy się. Była to bardzo interesująca przygoda także dla nas. Po nabożeństwie pokutnym przystąpiliśmy do posypania głów popiołem na znak rozpoczynającego się w Kościele Wielkiego Postu – czasu pokuty.

„Wolność jako sposób radykalnego życia. Pan Bóg jest „radykalny”. To hasło drugiego dnia rekolekcji. W tym dniu spotkaliśmy się w kościele z panem Dobromirem Makowskim. Powiedział on nam świadectwo swojego życia, które prowadziło przez narkotyki, kradzieże, seks. Usłyszeliśmy poruszające słowa, które u wielu z nas wywołały wzruszenie . Swoje przeżycia poparł trafnymi słowami, które zawarł w rapie. Opowiedział nam o swoich relacjach z rodzicami, o długotrwałym procesie przebaczania swojej mamie. To on, człowiek, który nie doświadczył ani matczynej ani ojcowskiej miłości powiedział, że najważniejsze w życiu jest to abyśmy kochali i szanowali swoich rodziców. Dziś jest mężem i ojcem. Stara się okazywać miłość swoim dzieciom i żonie. Sam mówił, że dotknął dna i to spowodowało, że zaczął wołać o pomoc samego Boga. Dziś swoje życie zawierzył i oddał Bogu pełnemu miłości. Spotkanie to długo pozostanie w naszej pamięci. W tym dniu była możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty. Księża czekali na pragnących skorzystać z tego sakramentu w konfesjonałach. Była też możliwość spowiedzi u ks. Adriana. Siedząc w ławce, podczas rozmowy, można było wyznać swoje grzechy i doświadczyć Bożego miłosierdzia. Taka możliwość pozwoliła przeżyć to spotkanie z kapłanem, który chciał nawiązać z nami dialog i był bardzo otwarty na nasze problemy. Wielu z nas, którzy zdecydowali się na takie spotkanie w tym sakramencie, było spełnionych i szczęśliwych. W piątek, ostatni dzień rekolekcji, jak co roku zakończyliśmy Mszą św.. Młodzież z Technikum Abramowskiego i Technikum nr 18 przygotowała liturgię, a ministranci z obu szkół służyli pięknie przy ołtarzu. Podczas mszy podziękowaliśmy Ks. Proboszczowi i Ks. Adrianowi za tegoroczne rekolekcje.

A oto wypowiedzi nauczycieli i uczniów:

 • jest to ciekawy sposób odkrycia Kościoła, nie jest sztywno i ta forma pozwala na więcej przemyśleń i refleksji
 • lepiej, gdy rekolekcje są w szkole przez dwa dni
 • spotkania z doświadczonymi ludźmi są ciekawe; Rekolekcje były pełne wiary i humoru
 • zaproszeni opowiadali historie o ludziach młodych, którzy mają problemy jak inni ludzie; Bóg ratuje ich życie!
 • forma bardzo ciekawa i skłania do refleksji nad swoim życiem
 • ta forma rekolekcji otwiera oczy i duszę.

To, co najbardziej zostało w nas po rekolekcjach:

 • mając dobre relacje z Bogiem, wybieram szczęście
 • kładę dziś przed Tobą życie i śmierć, szczęście i nieszczęście
 • „Wstydzę się swoich rodziców, ale mamie wybaczam, tacie też” – Dobromir
 • Bóg jest zawsze z nami i podobamy się mu takimi, jakimi jesteśmy
 • by nie wstydzić się swojej wiary
 • „Szanujmy rodziców” – Dobromir
 • Jezus mnie kocha
 • „raduj się w Panu, a On spełni twoje marzenia”

Opracowała: p. Maria Czernisz – katechetka

Previous Article
Next Article