Drukarz Fleksograficzny

Drukarz fleksograficzny to fachowiec, który zajmuje się obsługą wszystkich maszyn i urządzeń drukujących używanych w procesie drukowania. W dobie wszechobecnych opakowań fleksografia jest techniką druku, która dynamicznie poszerza pole działania, dając coraz większe możliwości rozwoju i zatrudniania drukarzy fleksograficznych. Do obowiązków takiego fachowca należą, m.in.: czynności przygotowawcze do drukowania, nadzór nad drukowaniem nakładu, obsługa maszyn drukujących, analiza i kontrola procesu technologicznego i gotowej produkcji poligraficznej. Wszystko przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik, tj. cyfrowe zarządzanie procesem drukowania, obsługa maszyny drukującej z panelu dotykowego, automatyzacja czynności związanych z obsługą maszyny.
Nasza szkoła posiada warsztaty wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym symulatory druku fleksograficznego, zapewniając praktykę zawodową i kształcenie na najwyższym poziomie. Ponadto współpracujemy w zakresie kształcenia, ale także i zatrudniania naszych absolwentów m.in. z drukarnią Eticod oraz producentem maszyn fleksograficznych, amerykańską firmą Mark Andy.
Nasza szkoła kształcąc w tym zawodzie bierze pod uwagę potrzeby regionalnego rynku pracy i zainteresowania uczniów. Sporą zaletą tego kierunku jest projektowanie opakowań, gdyż dzięki temu drukarz potrafi nie tylko wydrukować, ale też zaprojektować opakowanie. Nauka w naszej szkole umożliwia zdobycie tytułu drukarza fleksograficznego, uzyskanie świadectwa potwierdzającego kwalifikację:

PGF.01 Realizacja procesów drukowania z użyciem fleksograficznych form drukowych.

Niewątpliwą zaletą kształcenia w kierunkach poligraficznych jest duże zapotrzebowanie na rynku pracy, na fachowców z dziedziny poligrafii, gdyż szkół poligraficznych jest w Polsce niewiele, a drukarń i innych zakładów poligraficznych tysiące.
Absolwent tej specjalizacji może podejmować pracę w drukarniach, zakładach poligraficznych, zakładach prowadzących usługi poligraficzne, studiach graficznych, w biurze obsługi klienta, przy kontroli jakości produkcji, jako przedstawiciel handlowy firm poligraficznych, a także może prowadzić własną działalność gospodarczą.