REKOLEKCJE SZKÓŁ ŚREDNICH od 10.03do 12.03.2021 r.

 

Pani dyrektor dopytywała mnie, czy w tym roku będą rekolekcje? Sądziłam, że ze względu na pandemię los rekolekcji z góry skazany był na klęskę. Postanowiłam jednak zwrócić się z tym pytaniem do naszego księdza Proboszcza.  I tu usłyszałam, że jest taka możliwość – ks. Adrian może zorganizuje rekolekcje online. I wtedy dotarło do mnie, czemu nie…Postanowiłam działać. Pozostał tylko telefon do ks. Adriana, z którym mieliśmy ustalony termin rekolekcji. I bum! To było coś niesamowitego! Ks. Adrian oddzwonił od razu. A muszę przyznać, że czasami trzeba było czekać na telefon Księdza, gdyż ma wiele obowiązków. Można się z Nim spotkać na YouTube. Jest trochę szalony, no i ma mnóstwo pomysłów, które rodzą się w Jego głowie. A tu bingo – jest za. Chce być rekolekcjonistą dla młodzieży, którą uczę. SUPER! Młodzież już Go trochę znała, bo pokazałam kilka Jego filmików, np. „Czy warto chodzić do kościoła?”

I tak rozpoczęła się przygoda rekolekcyjna z Ks. Adrianem. Pierwsze spotkanie 10-go marca, w środę. No niestety, nie było jak po maśle. Ks. Adrian na innym kanale niż młodzież… Ale ja zawsze powtarzam: „Bóg nad trąbami czuwa”. Udało się! Ks. Adrian na spotkaniu z młodzieżą na jednym zespole, na Timesach! Hura! Pierwszy dzień to odkrycie, że tylko wtedy poczujemy smak pomarańczy, jak obierzemy ją ze skóry. To taka przenośnia oznaczająca, że musimy pozbyć się tego, co nam nie pozwala dotrzeć do delektowania się, do poczucia prawdziwego smaku życia z Bogiem! Nasze życie może mieć smak i możemy rozkoszować się Bogiem. Nasza egzystencja może być wypełniona obecnością Boga. I gdy raz spróbujemy, to będziemy ciągle pragnąć obecności Stwórcy w naszym życiu. Na pierwszym spotkaniu było 196-ciu uczniów. Towarzyszyli nam też młodzi z oazy z Chwałowic To oni mówili świadectwa o grzechu i o znaczeniu spowiedzi, o możliwości pozbycia się brudu grzechu.

No i spotkanie drugiego dnia, 11-go marca, czyli w czwartek. Uczniów 198-miu.  Myślę, że rekolekcje już wyczekiwane przez młodych ludzi. Mówili mi o tym podczas lekcji religii, które w tym dniu odbywały się online. Od godziny 10.00 do godziny 11.45 wszyscy uczniowie byli zaproszeni na rekolekcje, nie tylko ci, którzy uczestniczą w lekcjach religii. Potem dalszy ciąg lekcji, które szczególnie były ważne dla uczniów klas 3-cich, przygotowujących się do egzaminów zawodowych i klas 4-tych maturalnych. No, ale w tym dniu pojawił się ks. Adrian w bluzie z napisem „Syn Króla” Ks. Rekolekcjonista dał świadectwo, że: „Bóg nie potępia, nie ocenia, nie przekreśla, bo jesteśmy Dziećmi Bożymi, bo jesteśmy Synami Króla”.  Młodzi pomocnicy Księdza powiedzieli nam, jak pokonali grzech. To oni mówili świadectwa o grzechu i o spowiedzi, czyli jak możemy pozbyć się brudu grzechu. Brzmiały nam w uszach słowa, które Jezus powiedział cudzołożnicy: „Ja ciebie nie potępiam”. Zobaczyliśmy „Ikonę przyjaźni.” To św. Menas z Jezusem. Jego przekazem jest to, że wskazuje na Chrystusa jako przyjaciela.  Są w drodze i idą ku przyszłości. Ręka Jezusa jest na ramieniu św. Menasa, ale ta ręka nie zniewala, ale wprowadza w światło. Bo z grzechem nie zostajemy sami. Otrzymujemy łaskę, która obmywa.

I mamy trzeci dzień rekolekcji, 12-go marca. Dla jednych uczniów online dla innych to dzień, kiedy mogli być blisko Jezusa i Ks. Adriana. Z naszej szkoły byli uczniowie, którzy chcieli osobiście uczestniczyć we Mszy św. Z każdej klasy zgłosili się uczniowie, którzy chcieli być blisko Boga. Osobiście uczestniczyło ok. 50-ciu uczniów. To oni przygotowali liturgię: czytanie, psalm, modlitwę wiernych, dary. Z naszej szkoły Małgosia Kucharska z klasy 2e, przygotowała oprawę muzyczną. Były teksty pieśni, osoby grające na gitarach i osoby śpiewające, które były pełne zapału, co zaowocowało wysokim poziomem naszej liturgii.  Do spowiedzi, do ks. Adriana, ustawiła się kolejka uczniów, miało to wpływ na rozpoczęcie Mszy św., która miała z półgodzinne opóźnienie (początek o 11.00, a nie o 10.30).  Wraz z księdzem Adrianem zawitali do nas młodzi ludzie z Chwałowic. Muzyczne emocje tak poruszyły młodzieżą i tak mobilizowały wszystkich, że także uczniowie zaczęli śpiewać. Tego dnia również dawano świadectwa o przeżywaniu wiary we wspólnocie Kościoła i innych, takich jak „Ruch Światło Życie”, grupy modlitewne i inne. W tym dniu mówił nam ks. Rekolekcjonista, że ważne w naszym życiu są 4 punkty:

 1. Moja decyzja drogi z Bogiem.
 2. Wyznanie grzechów i doświadczenie miłosierdzia Bożego.
 3. Zmierzenie się ze skutkami grzechu.
 4. I nasza prośba o przebaczenie.

Musimy wierzyć, że Bóg nas uleczy! Bo jesteśmy ważni dla Boga. Bóg chce aby każdy znał swoją wartość, bo dla Boga każdy z nas jest ważny.

To my wybieramy… Czy Boga? Miłość, czy krzyż.  Chcemy mieć świeżość i smak życia z Bogiem….

Fantastyczne okazało się zakończenie tych rekolekcji. Doskonale podsumowała to jedna z uczennic: „Było super”. Ona, podobnie jak inni, otrzymała pomarańczę – „symbol tegorocznych rekolekcji”.

A oto wypowiedzi naszych uczniów:

 • Tegoroczne rekolekcje bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły.
 • Spotkania prowadził ksiądz z pasją.
 • Siedzenie i słuchanie go nie było monotonne ani nudne.
 • Miło się patrzyło na ludzi z tak mocną wiarą.
 • Dodatkowo historie młodych osób bardziej urozmaiciły to wydarzenie.
 • Nie spodziewałam się, że są jeszcze takie osoby. Świetne zaskoczenie. Użyli genialnych porównań, które się lepiej zapamiętuje.
 • Jednego dnia miałam przyjemność uczestniczyć na rekolekcjach w kościele. Jeszcze bardziej poczułam tę atmosferę.
 • Te osoby, które tam były, wspólne śpiewanie, była ta energia!
 • Rzadko spotykam takiego księdza, który dzieli się swoimi przeżyciami.
 • Napędza wiarę w ludziach, pokazuje jakie to wszystko jest proste.
 • Zdecydowanie takie młodzieżowe podejście księdza do naszej grupy. Mówił tak, jakbyśmy wszyscy byli kolegami i koleżankami, po prostu na takim luzie.
 • Według mnie rekolekcje były bardzo fajnie przeprowadzone, nie były nudne.
 • Ksiądz Adrian był bardzo pozytywnie nastawiony przez co lepiej się go słuchało.
 • Gdy inne osoby opowiadały, dobrze się ich słuchało.
 • Podsumowując, rekolekcje bardzo mi się podobały.
 • Podobało mi się nastawienia księdza względem uczniów.
 • Tegoroczne rekolekcje były naprawdę ciekawe.
 • Postawa księdza była najlepsza jeśli chodzi o rekolekcje. Wyśmienicie się go słuchało.
 • Było czuć, że chce się dogadać z młodzieżą, opowiadał żarty.
 • Wyglądało na to, że lubi to co robi i chce zarazić tym nas.
 • Mówił tak, jakbyśmy wszyscy byli kolegami i koleżankami, po prostu na takim luzie.
 • Podobało mi się podejście księdza do naszej grupy.

Katechetka ZSPM

Maria Czernisz

Previous Article
Next Article